Organ Nakli Hikayeleri

Kurtulamaz Denilen Azeri Hasta Memorial'da Hayat Buldu

Memorial Şişli Hastanesi Organ Nakli Merkezi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Münci Kalayoğlu ve Prof. Dr. Koray Acarlı ülkesinde yaşamaz denilen karaciğer hastası Ruhiye Aliyeva'yı organ nakliyle hayata döndürdü.

Azerbaycan'da devlet memuru olarak görev yapan Aliyeva çiftinin hayatı, geçen yaz bir anda altüst oldu. 36 yaşındaki Ruhiye Aliyeva, boğaz ve bacak şişmesi ve gözde sararma şikâyetiyle Bakü'deki bir hastaneye gitti. Tahlillerin ardından hepatit C'ye bağlı karaciğer yetmezliği teşhisi kondu. Hastalık ilerlediği için acilen karaciğer nakli gerekliydi.

Bir çocuk annesi Ruhiye Aliyeva, babasının yardımıyla Moskova'ya gitti. Aliyeva, daha önce Türkiye'de çalışmış bir doktor arkadaşının tavsiyesiyle Memorial Şişli Hastanesi Organ Nakli Merkezi'nden Prof. Dr. Koray Acarlı'yla irtibata geçti. 8 Kasım 2006'da Türkiye'ye gelen Aliyeva, fenalaşarak komaya girdi. Azeri hastanın tedavisini üstlenen Memorial Şişli Hastanesi Organ Nakli Merkezi doktorları, Ruhiye Aliyeva'nın yaşaması için en kısa sürede karaciğer nakli gerektiğine karar verdi.

Kurtulamaz Denilen Azeri Hasta Memorial'da Hayat Buldu

Eşinin Karaciğeriyle Hayata Döndü

Yapılan operasyonda Vugar Aliyev'in karaciğerinin yarısı çıkarılarak eşi Ruhiye Aliyeva'ya nakledildi. Naklin ardından sağlığına kavuşan Ruhiye Aliyeva kontroller için iki ay Türkiye'de kaldı. Kontrolleri sona eren Aliyeva kısa bir süre önce ülkesine döndü. Umudunu kaybetmeye başlarken hayata yeniden 'merhaba' diyen Azeri kadın, duygularını şu sözlerle dile getirdi: "Türkiye'ye geldiğimiz için çok şanslıyız. Önce Allah'a, sonra da doktorlarımıza minnettarız."

Prof. Dr. Koray Acarlı, Aliyeva çiftine çok başarılı bir ameliyat yaptıklarını söylerken " Ruhiye Aliyeva hastanemize koma halinde geldi. Eşinin karaciğerinin bir bölümünü alıp Ruhiye Aliyeva'ya naklettik. Sonuç gayet başarılı oldu. Koma halinde ülkemize gelen Aliyeva'yı sağlıklı bir şekilde ülkesine göndermenin mutluluğunu yaşıyoruz." diye konuştu.

Prof. Dr. Kalayoğlu ise 30 yıl çalıştığı ABD'de değişik milletlerden bin 700'e yakın hastaya karaciğer nakli yaptığını hatırlatırken, Türk doktorlarının organ nakilleri konusunda yabancı meslektaşlarından çok daha başarılı olduğuna değindi.

Diğer Organ Nakli Hikayeleri