Organ Nakli Hikayeleri

"Türkiye'de ikinci kez doğdum"

Memorial Şişli Hastanesi Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Münci Kalayoğlu, Prof. Dr. Koray Acarlı ve ekibi tarafından gerçekleştirilen nakille sağlığına kavuşan Baloğlan ülkesinde de büyük bir sevinçle karşılandı.

Azerbaycan'ın ünlü sanatçısı Baloğlan Eşrefov, komada getirildiği Memorial Şişli Hastanesi'nde karaciğer nakliyle hayata döndü.

Konsere hazırlanırken komaya girdi!

8 Mart 2007 günü konsere hazırlanırken evinde aniden rahatsızlanan Baloğlan Eşrefov hemen Bakü'deki bir hastaneye kaldırıldı. Hastanede karaciğer hastası olduğu belirlenen ve komaya giren Baloğlan özel bir uçakla İstanbul'a getirildi. Ünlü şarkıcı, Memorial Şişli Hastanesi Organ Nakli Merkezi Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Koray Acarlı'nın kontrolünde yoğun bakıma alındı.

"Tedavi için karaciğer nakli şart"

Baloğlan yoğun bakımda yaşam mücadelesi verirken, hayranları da Azerbaycan'da büyük üzüntü yaşadı. Azerbaycan'dan yüzlerce kişi Baloğlan'ı görebilmek için Memorial Şişli Hastanesi'ne akın etti. Basın yayın organlarında ünlü şarkıcının sağlık durumuyla ilgili gün boyu yayın yapıldı. Yapılan tetkiklerin ardından Prof. Dr. Koray Acarlı, Baloğlan'ın tedavisi için karaciğer naklinin şart olduğunu belirtti.

Türkiye'de ikinci kez doğdum

Gerçekleşen karaciğer naklinin ardından ünlü şarkıcı sağlıklı günlerine geri döndü. Hastanede kaldığı süre zarfında Azerbaycan'lı hayranları, aile dostları ve devlet temsilcileri Baloğlan'ın sağlık durumunu günbegün takip etti. Baloğlan'a "geçmiş olsun" mesajı gönderenler arasında Türkiye'den de bazı ünlü sanatçılar vardı. Başarıyla geçen karaciğer naklinden sonra ünlü şarkıcı kontrollerinin yapılabilmesi için bir süre İstanbul'da kaldı.

"Öldüm ve Canlandım"

Sağlıklı günlerine geri dönmenin mutluluğunu yaşayan Baloğlan Eşrefov duygularını "Azerbaycan'da doğdum, büyüdüm, ünlü oldum. Sonunda da öldüm. Ben ikinci kez Türkiye'de doğdum. Bunun için Prof. Dr. Koray Acarlı'ya ve tüm organ nakli ekibine minnettarım. Yaşadıklarımı şarkı yapmak istiyorum. Bu şarkıyı da Prof. Dr. Münci Kalayoğlu ve Prof. Dr. Koray Acarlı'ya ithaf edeceğim. Azerbaycan'da organ nakillerinin başlaması için bir hastane kurulmasına öncülük edeceğim."cümleleriyle dile getirdi.

Prof. Dr. Koray Acarlı ile ülkesine döndü

Prof. Dr. Koray Acarlı ile birlikte Bakü'ye dönen Baloğlan'a hava alanında karşılama töreni düzenlendi. Hayranlarının yoğun ilgisiyle karşılaşan ünlü şarkıcı basın mensuplarına organ bağışı kampanyalarına destek vereceğini açıkladı. Prof. Dr. Koray Acarlı ise organ bağışının hem Türkiye'de hem de Azerbaycan'da yaygınlaşması gerektiğinin altını çizdi. Prof. Dr. Koray Acarlı'nın Azerbaycan'a gidişi bu ülkede önemli gündem maddelerinden biri oldu. Azerbaycan halkına "Büyük Hekim" olarak tanıtılan Acarlı'ya ülkede bulunduğu süre zarfında onlarca hasta telefonla ulaşmaya çalıştı. Prof. Dr. Koray Acarlı'yı evinde özel olarak ağırlayan Baloğlan ailesine ve sağlığına yeniden kavuşmanın mutluluğunu yaşadı.

Diğer Organ Nakli Hikayeleri