Organ Nakli Hikayeleri

Türkiye'de ilk: Çocuğa Kan Uyumsuz Karaciğer Nakli

Memorial Şişli Hastanesi Organ Nakli Merkezi'nde bir ilk daha gerçekleşti.

Memorial Şişli Hastanesi Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Münci Kalayoğlu, Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Koray Acarlı ve ekibi tarafından Türkiye'de ilk kez bir çocuğa kan uyumsuz karaciğer nakli gerçekleştirildi.

14 yaşındaki Muhammed Izadeen, 4 ay önce aniden rahatsızlandı. Yapılan incelemeler sonucunda Muhammed'in karaciğer yetmezliği sorunu olduğu ortaya çıktı. Komaya giren Muhammed için Memorial Şişli Hastanesi ile bağlantıya geçildi.

Acilen Memorial Şişli Hastanesi'ne kaldırılan Muhammed'e ilk olarak halasının karaciğerinin bir bölümü nakledildi. Ancak vücudu karaciğeri reddetti. Acil durumu nedeniyle organ nakli listesine kaydedilen Muhammed Izadeen, Memorial Şişli Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi'nde uygun bir organ bekledi. Tam bu sırada Kastamonu'nda ailece geçirdikleri bir trafik kazası sonucu hayatını kaybeden 6 yaşındaki Burcu Onat'ın karaciğeri Muhammed'e umut oldu.

Türkiye'de ilk: Çocuğa Kan Uyumsuz Karaciğer Nakli

Verici ile Muhammed'in kan grupları uyumlu değildi

Memorial Şişli Hastanesi Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Münci Kalayoğlu ile Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Koray Acarlı kan uyumsuz karaciğer nakli gerçekleştirdi. Çünkü Muhammed'in başka yaşam şansı kalmamıştı.

Memorial Şişli Hastanesi Organ Nakli Merkezi Ekibi tarafından gerçekleştirilen karaciğer naklinin ardından odasına çıkan Muhammed kısa süre içerisinde hastaneden taburcu oldu. Sağlıklı günlerine geri dönen Muhammed duygularını şu cümlelerle ifade etti: "Yeniden yürüyebildiğim için çok mutluyum. Doktor amcalarıma çok teşekkür ederim. Hastanede yattığım sürece en çok kardeşlerimi ve okulumu özledim."

Prof. Dr. Münci Kalayoğlu: Hastaneye haber geldiğinde organ nakli ekibi olarak hazırlandık. Karaciğer, GATA'nın özel helikopteriyle Memorial Şişli Hastanesi'ne getirildi. Ancak büyük bir sorun vardı. Verici ile Muhammed Izadeen'in kanları uyumlu değildi. Muhammed Izadeen'in ise başka şansı yoktu. Bunun üzerine kan uyumsuz nakli gerçekleştirmeye karar verdik. Türkiye'de daha önce GATA'da 19 yaşındaki bir askere kan uyumsuz karaciğer nakli yapmıştık. Muhammed ise kan uyumsuz karaciğer naklinde başarı sağlanan ilk çocuk oldu.

Prof. Dr. Koray Acarlı: Muhammed'in, karaciğer nakli dışında hiç bir kurtuluş yolu yoktu. Uygun kan grubundan karaciğer ise uzun süre bulunamadı. Bu nedenle kendisine uyumlu olmayan bir karaciğer takılması durumunda kalındı. Bu olayın en kritik yanı karaciğerin erken dönemde vücut tarafından reddedilmesi ihtimaliydi. Ancak bu ihtimal hastalıkla mücadelede, hayatının kurtarılması karşısında ikinci planda kaldı. Bu nedenle bütün riskleri göze alarak bu nakli gerçekleştirdik ve hastalıkla mücadeleye başladık. Bütün dünyada da bu tür mecbur durumlarda uygulanan belli ilaçlar ve kan değişimi ile israrlı bir tedavinin ardından bu istenmeyen reddin önüne geçebildik, vücutla karaciğer arasında bir antlaşma sağlamayı başardık.

Muhammed şu anda gayet sağlıklı. Artık özel bir tedaviye gerek kalmadan her karaciğer nakli hastasının kullandığı ilaçları alarak normal hayatına devam ediyor. Hatta ameliyatından çok kısa bir süre sonra son kalan sınavına girmek üzere bizden izin alarak ülkesine geri döndü.

Diğer Organ Nakli Hikayeleri